Türkiye Cumhuriyeti

Bratislava Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Slovakya'ya gelecek veya Slovakya'dan transit geçecek olan Türk TIR sürücülerinin dikkatine, 20.06.2017

Slovakya'da 3,5 ton ve üzerindeki araçlar için otoyol ve tercihli yollardaki elektronik yol geçiş ücretlendirmesi uygulaması 12 Ocak 2010 tarihinde, birinci sınıf yollardaki uygulama ise 1 Mart 2010 tarihinde başlamıştır.

 

Yeni otoyol geçiş uygulaması hakkında ayrıntılı bilgiye "www.emyto.sk" adlı internet sitesinden ulaşılabilmektedir.

 

Sürücülerin elektronik yol geçiş ücretlendirmesine uymamaları halinde yüksek meblağlarda cezalar ödemeleri sözkonusu olmaktadır.

 

Bu çerçevede, aşağıda kayıtlı hususlar, nakliyat amacıyla Slovakya’ya gelecek veya Slovakya’dan transit geçecek Türk TIR şoförlerinin dikkatine sunulur:

 

-          Sürücülerimiz, TIR’lar için belirlenmiş sınır kapılarından Slovakya’ya girmelidir.

 

-          Sürücülerimiz, yukarıda kayıtlı web sitesinde yer alan, izlenmesi gereken güzergahları gösteren haritaları dikkatle incelemeli ve transit geçişlerde yalnızca bu güzergahlardan gitmelidir.

 

-          Elektronik ölçüm cihazı giriş kapısında satın alınmalı, cihaza aracın tipine ve gidilecek mesafeye göre uygun miktarda kredi yüklenmelidir.

 

-          Sürücülerimiz, ölçüm cihazını Slovak sınırından girer girmez çalıştırmalı, cihazın yol boyunca açık olduğundan ve gidilen mesafeyi doğru biçimde kaydettiğinden emin olmalıdır.


Yukarıda kayıtlı kuralların ihlali halinde 1.665 Euro ceza ve 650 km üzerinden hesaplanacak yol ücretlendirmesi tahsil edilmektedir.

 

Sözkonusu kabahatlerin şoförler yerine firma sahipleri veya tüzel kişilerce işlenmesi durumunda uygulanacak ceza 16.595 Euro’ya yükselmektedir.


Türk TIR sürücülerinin eksik bilgi veya Slovak dilini anlayamamaktan kaynaklanabilecek mağduriyetlerinin önlenmesi için saygıyla duyurulur.