Türkiye Cumhuriyeti

Bratislava Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Slovakya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gasparovic'in Ülkemizi Ziyareti (19-21 Ağustos 2013) , 28.08.2013

Slovakya Cumhurbaşkanı Sayın Ivan Gašparovič, eşi Sayın Silvia Gašparovičova’yla birlikte Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle 19-21 Ağustos 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Ziyareti sırasında Sayın Cumhurbaşkanına, Ekonomi Bakanı Sayın Tomáš Malatinský ve Eğitim, Bilim, Araştırma ve Spor Bakanı Sayın Dušan Čaplovic de eşlik etmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Gašparovič başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş, Sayın Başbakanımızla onuruna verilen çalışma yemeğinde biraraya gelmiştir.

Sayın Gašparovič beraberindeki heyetle TÜBİTAK Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nü ziyaret ederek temas ve incelemelerde bulunmuştur.

Sayın Gašparovič ayrıca, 21 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul’a günübirlik bir ziyarette bulunmuştur.

Ziyaret kapsamında, Slovakya Ekonomi Bakanı Sayın Tomáš Malatinský ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile Eğitim, Bilim, Araştırma ve Spor Bakanı Sayın Dušan Čaplovic ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı birer ikili görüşme gerçekleştirmişlerdir.

Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra bölgesel ve uluslararası konular ele alınmış, Türkiye ile Slovakya arasındaki mükemmel ilişkileri daha ileriye taşıma iradesi teyit edilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanı Gašparovič’e işadamları ve bilimadamlarından oluşan bir heyetin eşlik ettiği ziyaret sırasında, ülkemizle Slovakya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler ile bilim, araştırma ve inovasyon alanında işbirliğinin ilerletilmesine yönelik adımlar atılmıştır.

İlgili Dosyalar :