Türkiye Cumhuriyeti

Bratislava Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Tbmm Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Slovakya Ulusal Meclisi Başkanı Pavol Paska’nın Davetlisi Olarak 7 Kasım 2102 Tarihinde Slovakya’ya Bir Resmi Ziyaret Gerçekleştirmiştir. , 13.11.2012

               TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Slovakya Ulusal Meclisi Başkanı Pavol Paska’nın davetlisi olarak 7 Kasım 2102 tarihinde Slovakya’ya bir resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu ziyaret, dönemin Ulusal Meclis Başkanı, şimdiki Cumhurbaşkanı Ivan Gasparovic’in 1998 yılında yapmış olduğu ziyaretten sonra Parlamento Başkanları düzeyinde yapılan ilk ikili resmi ziyaret olmuştur. 
              TBMM Başkanı Sayın Çiçek ziyaret kapsamında, Slovakya Cumhurbaşkanı Ivan Gasparovic, Ulusal Meclis Başkanı Pavol Paska ve Başbakan Robert Fico ile görüşmüştür. Görüşmelerde ikili ilişkiler ve uluslararası gündemdeki güncel konular ele alınmıştır.
               Bu ziyaretin her alanda gelişmekte olan ikili ilişkilere ve güçlenmekte olan işbirliğine yeni bir ivme kazandırması beklenmektedir.
              TBMM Başkanı Sayın Çiçek, ziyaret kapsamında, Bratislava Üniversite Kütüphanesinde sergilenen Türk-İslam elyazmalarını içeren “Başagiç” koleksiyonunu ziyaret etmiş, ayrıca Slovakya’da yaşayan vatandaş ve işadamlarımızla biraraya gelmiştir.

İlgili Dosyalar :