Türkiye Cumhuriyeti

Bratislava Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Slovakya Cumhurbaşkanı Sayın Ivan Gašparovic’in Davetine Icabetle, 1-3 Kasım 2009 Tarihlerinde Slovakya’ya Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirmiştir. , 20.11.2009

Slovakya Başbakanı Sayın Robert Fico’nun 13 Ekim 2009 tarihinde ülkemize yaptığı resmi ziyaretten kısa bir süre sonra gerçekleşen bu ziyarette, Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Sayın Ivan Gašparovic ve Ulusal Meclis Başkanı Pavol Paška ile görüşmüş, ayrıca Başbakan Robert Fico ile Ana Muhalefet Partisi lideri Mikulas Dzurinda’yı kabul etmiştir.

 

Cumhurbaşkanları, ziyaret çerçevesinde düzenlenen Türk-Slovak İş Forumu’na da katılarak birer hitapta bulunmuşlardır. Her iki ülkeden çok sayıda ve öndegelen işadamlarının katıldığı toplantının, iki ülkenin esasen süratle gelişmekte olan ticari ve ekonomik ilişkilerinin daha da ileriye götürülmesini sağlaması beklenmektedir.

 

Ziyaret vesilesiyle ayrıca Milli Savunma Bakanımız Sayın M. Vecdi Gönül ve Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcák tarafından bir Şehitlik Anlaşması imzalanmıştır. Sözkonusu Anlaşma, Birinci Dünya Savaşında Galiçya cephesinde şehit düşen Türk askerlerinin Slovakya’nın çeşitli illerinde dağınık halde bulunan mezarlarının Bratislava’daki askeri bir mezarlıkta biraraya getirilmesine ve ayrıca Bratislava kent merkezinde şehitler anısına bir anıt tesisine dayanak teşkil edecektir.

Ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanımıza Slovakya’nın en büyük ve en eski üniversitesi olan Comenius Üniversitesinde “Barış, İstikrar ve Güvenliğe Katkıları Dolayısıyla” Üniversitenin altın madalyası takdim edilmiş, Cumhurbaşkanımız da Üniversitede “Turkey: A Key Country in Europe and Beyond” başlıklı bir konuşma gerçekleştirmiştir.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız Bratislava’da kent kütüphanesini de ziyaret ederek, 1924 yılında Slovaklara intikal eden ve UNESCO’nun dünya çapında değerli arşiv ve kütüphane koleksiyonlarının korunması ve yaygınlaştırılmasını öngören “Memory of the World” programı kapsamına dahil edilmiş olan Saffet Beg Başagiç El Yazmaları Koleksiyonunu incelemiştir.

 

Ziyaret, esasen mükemmel durumdaki ikili ilişkilerimizin tüm veçheleriyle ele alınmasını sağlamış ve ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin her alanda daha da geliştirilmesine vesile olmuştur.