Türkiye Cumhuriyeti

Bratislava Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Yurtdışından Türkiye'ye Yolcu Beraberinde Evcil Hayvan Getirilmesi , 11.04.2016

Yurtdışından ülkemize yolcu beraberinde getirilecek ev ve süs hayvanlarının ticari olmayan sevkiyatlarında aşağıda belirtilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

1- Yolcunun beraberinde olmak şartıyla, evcil hayvanlardan toplam 2 adet (kedi, köpek ve kuş) veya 10 adet akvaryum balığına izin verilmektedir. Kişi başına 2 adetten fazla hayvan getirilemez (süs balıklarında 10 adet).

2- Ülkemizde Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanlara ek olarak Dogo Argentino, Fila Brasileiro ve bu ırkların melezlerinin girişi de yasaklanmıştır.

3- Hayvanların kimliklendirilmesi için kedi-köpeklerde mikroçip, kanatlılarda ise ayağına takılan numaralı halkaların bulunması gerekmektedir.

Yolcu beraberinde hayvanlara ait;

1- Veteriner sağlık sertifikası

2- Kedi ve köpekler için pasaport veya kimlik belgesi olmalıdır.

- Kedi veya köpeklerin 3 aylıktan sonra kuduz aşısıyla mutlaka aşılanmış, ergin hayvanlarda periyodik tekrarlarının uygulanmış olması gerekir. Bu aşılar pasaport veya kimlik belgesine işlenmiş olmalıdır. 

(Son kuduz aşılamasından en az 30 gün sonra kuduz antikor titrasyon testinin yapılması gerekmektedir. Kabul edilebilir anti-kuduz antikor titresine sahip olduğu pasaportunda veya kimlik belgesinde belirtilen ve kuduz hastalığına karşı aşılamaları düzenli yapılan hayvanlar için tekrar talep edilmemektedir.

- Kedi veya köpek 3 aydan küçük ise kuduz aşısı yapılmadığından ülkemize ya annesiyle birlikte veya ilgili ülkenin resmi veterinerinin bu köpek veya kedi herhangi bir vahşi hayvanla temas etmemiş ve aynı ortamda bulunmamıştır diye bir sağlık beyanında bulunması gerekmektedir.

- Kanatlı hayvanların http://yasakli.gkgm.gov.tr/ adresinde Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı (OIE) verilerine göre "avian influenza" nedeniyle kısıtlama olmayan bölgelerden gelmiş olmalıdır.

4- Hayvanlar bulunduğu ülkeden çıkmadan en fazla 2 gün önce o ülkenin yetkili veteriner birimi tarafından kedi-köpekler için EK-te örneği verilen Veteriner Sağlık Sertifikası mutlaka düzenlenmelidir. Kanatlılar için belirlenmiş bir veteriner sağlık sertifikası modeli olmayıp gönderici ülkenin yetkili resmi veteriner birimince düzenlenmiş sağlık sertifikası kabul edilmektedir.

İlgili Dosyalar :

- Ek-2.pdf