Türkiye Cumhuriyeti

Bratislava Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Dünya İnsani Zirvesi, 23-24 Mayıs 2016, İstanbul , 18.03.2016

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un girişimi çerçevesinde tarihte ilk defa düzenlenecek olan Dünya İnsani Zirvesi 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecektir.

Zirve, ister doğal afet kaynaklı, ister silahlı çatışmaların sonucu olsun, insan acılarının İkinci Dünya Savaşından bu yana en yüksek düzeye ulaştığı bir dönemde düzenlenmektedir.

Zirve, BM üyesi ülkelerden resmi heyetlerin yanı sıra uluslararası ve bölgesel örgüt yetkilileri, parlamenterler, sivil toplum mensupları, akademisyenler, medya mensupları, özel sektör, gençlik ve krizden etkilenen kesimleri de kapsayan çok paydaşlı bir nitelik taşımaktadır.

Ülkemizin Birleşmiş Milletler ile birlikte ev sahipliği yapacağı Zirve, dünya liderlerini ilk kez krizden etkilenen kesimlerle bir araya getirecek, diğer paydaşların da temsilcileriyle, sistemin geleceğine ilişkin acil sorulara yanıt arayacaktır.  Türkiye, insani alandaki tecrübelerini ve dünyaya örnek teşkil eden uygulamalarını bu vesileyle uluslararası toplumla bir kez daha paylaşma fırsatı bulacaktır.

Daha fazla bilgi için:                                                             

http://www.dizturkiye.org/tr