Türkiye Cumhuriyeti

Bratislava Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Surany’de Osmanlı İzleri, Şehir Müzesinde Gerçekleştirilen Etkinlikle Anıldı. , 12.08.2013

Slovakya’nın Surany kentinde, Osmanlıların bölgeye ulaştıkları 1663 yılının 350. yıldönümü münasebetiyle  10 Ağustos 2013 günü Şehir Müzesi’nde “Victis Honos-Kazananlara Zafer, Kaybedenlere Onur” başlığı altında, halka açık bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik programında,  Evliya Çelebi’nin de  ziyaret ettiği ve Seyahatnamesi’nde yer verdiği Surany ve kalesinin tarihine ilişkin araştırmalar ve yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen bilgiler paylaşıldı. Şehir Müzesi Müdürü Dr. Miroslav Elias’ın, biri Surany kalesinin tarihi, diğeri ise Osmanlılara karşı mücadele eden yerel liderlerin konu alındığı, “Arkeolojide Surany Kalesi” ve “Türklere Karşı Mücadelenin Unutulmuş Kahramanları” başlıklı iki kitabının takdimi yapıldı.

Etkinlik çerçevesinde, “Musicantica Slovaca” adlı müzik grubu tarafından 16-17. Yüzyıl müziklerinden örnekler sunuldu, ayrıca “Tostabur” grubu tarafından, Osmanlı silahlarının ve Yeniçerilerin savaş tekniklerinin uygulamalı olarak sergilendiği bir gösteri sahnelendi.

Etkinlik vesilesiyle yerel bir televizyon kanalı ve radyoya mülakat veren ve izleyicilere hitap eden Büyükelçi Gülhan Ulutekin, Surany’yi fethetmek ve  savunmak için kahramanca mücadele edenlerin anısına saygı duyduğunu, Türkler ile Slovakların ortak tarihine ilişkin  olarak yapılan araştırmaları takdirle karşıladığını ve günümüzde Türk-Slovak dostluğunu ilerletmeye  yönelik her türlü çabayı desteklemeye hazır olduğunu vurguladı.

Etkinlik vesilesiyle Büyükelçiliğimizce Şehir Müzesi’ne belli sayıda hediye edilen, Slovak yazar Lubomir Krizan’ın Slovakça dilinde yayımlanmış “Slovakya’da Türk İzleri” kitabı ile ülkemize ilişkin tanıtım broşürleri izleyicilerin büyük ilgisini çekti ve kısa zamanda tükendi.

Osmanlılardan kalan, tütün ağızlığı gibi bazı objelerin de sergilendiği Şehir Müzesi’nde, Evliya Çelebi’nin de anlatıldığı bir köşe de yer almaktadır.

İlgili Dosyalar :