Türkiye Cumhuriyeti

Bratislava Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan 5-6 Şubat 2013 Tarihlerinde Slovakya'yı Ziyaret Etmişlerdir. , 08.02.2013

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan 5-6 Şubat 2013 tarihlerinde Slovakya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımızın ziyaretine Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Sayın Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, TBMM Türkiye-Slovakya Dostluk Grubu Başkanı Sayın Mehmet Geldi, Milletvekilleri Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Sayın Mahir Ünal ve Sayın Yalçın Akdoğan ile üst düzey yetkililer katılmışlardır.
 
Sayın Başbakan Erdoğan ziyaret kapsamında, Slovakya Başbakanı Robert Fico, Slovakya Cumhurbaşkanı Ivan Gašparovič ve Slovakya Ulusal Meclisi Başkanı Pavol Paška ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.
 
Sayın Başbakan Erdoğan, ziyaret vesilesiyle düzenlenen Türkiye-Slovakya İş Forumuna,  Slovakya Başbakanı  Fico ile birlikte katılmıştır ve iki Başbakan Forumda bire konuşma yapmışlardır. Foruma 125 Türk ve 145 Slovak işadamı katılmıştır.
 
Slovakya’ya Türkiye’den yapılan başbakan düzeyindeki ilk ziyaret olması ve Slovak Cumhuriyetinin kuruluşunun 20. Yıldönümüne ratlaması nedeniyle özel önem taşıyan bu ziyaret kapsamında gerçekleştirilen  temaslarda, ikili ilişkilerin tüm veçhelerinin yanısıra bölgesel ve uluslararası konular ele alınmış, her alanda ilerlemekte ve gelişmekte olan Türkiye-Slovakya ilişkilerinin daha da ileri götürülmesi yönünde her iki tarafta mevcut olan güçlü irade bir kez daha teyit edilmiştir. İlgili Dosyalar :