Türkiye Cumhuriyeti

Bratislava Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

T.c. Banská Bystrica Ve Košice Fahri Konsolosluklarının Açılışları , 04.02.2010

Banská Bystrica ve Košice Fahri Konsolosluklarımızın resmi açılışları, Slovak Dışişleri Bakanlığı temsilcileri, Bölge Valileri, Belediye Başkanları ve ileri gelen yerel şahsiyetlerin katılımıyla, birer hafta arayla, 21 Ocak ve 28 Ocak 2010 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.  Açılış törenlerini ulusal ve yerel basından pek çok gazeteci izlemiştir.
Banská Bystrica ve Košice Fahri Konsolosluklarımızın açılış törenleri vesilesiyle sırasıyla Slovenská Lupca Kalesi ve Bristol Otel’de birer resepsiyon düzenlenmiştir. Banská Bystrica Fahri Konsolosluğumuzun açılışı vesilesiyle Slovenská Lupca Kalesinde yapılan resepsiyonda, eski Dışişleri Bakanı ve ABD German Marshall Fund Bratislava Ofisi Direktörü Pavol Demeš’in Türkiye’de ve Slovakya’nın Ankara Büyükelçiliğinde görev yapmış Martin Cako’nun Slovakya’da çektiği Türk izlerine dair fotoğraflardan oluşan “Bağlantılar ve Diyalog” başlıklı sergi açılmıştır.  
Resepsiyonlar sırasında konuklara Büyükelçiliğimizin katkılarıyla Türk mutfağını tanıtıcı örneklerin de yer aldığı açık büfe yemek ikramı yapılmıştır. Türk Hava Yolları'nın Slovakya'ya da akredite Prag Ofisi, konuklara Türk lokumunun da yer aldığı hediye paketleri vermek suretiyle Fahri Konsolosluklarımızın açılış resepsiyonlarına iştirak etmiştir.  

Kendi alanlarında başarılı, tanınmış ve saygın işadamları olan Banská Bystrica ve Košice Fahri Konsoloslarımız Vladimír Soták ve Štefan Melník’in, önümüzdeki dönemde, esasen mükemmel durumdaki Türkiye-Slovakya ilişkilerinin özellikle ekonomik ilişkiler bakımından geliştirilmesine katkıda bulunacakları düşünülmektedir.