Türkiye Cumhuriyeti

Bratislava Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Slovakya Başbakanı Sayın Robert Fico, 13 Ekim 2009 Tarihinde Türkiye’ye Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirmiştir. , 19.11.2009

Slovakya Başbakanı Sayın Robert Fico’ya ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Sayın Miroslav Lajcák ve Ekonomi Bakanı Sayın Lubomír Jahnátek eşlik etmişlerdir. 27 kişilik bir işadamları grubu ve 10 basın mensubu da Başbakan Fico ile birlikte Ankara’ya gelmiştir.  

Başbakan Robert Fico ve beraberindeki heyet, Anıtkabiri ziyaret etmiş, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, Slovak asıllı politikacı ve diplomat Alexander Dubcek adına Çankaya’da geçen yıl açılan parkı ziyaret ederek, “Dubcek Ankara”da başlıklı kitabın tanıtımını yapmıştır.

 

Başbakan Fico ve beraberindekiler, TOBB Üniversitesinde düzenlenen Türk-Slovak İş Forumu’nun bir bölümüne de katılmışlardır.Başbakanlık’ta resmi törenin ardından Başbakan Fico, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile başbaşa bir görüşme yapmış, daha sonra heyetlerarası görüşmeler ve ortak basın toplantısı gerçekleştirilmiştir. Başbakan Fico’nun Sayın Başbakanımızla görüşmesinde, ülkemizin AB’ye katılım süreci, enerji, ekonomik işbirliği, karşılıklı vize kolaylıkları, Bratislava’da Türk şehitliği kurulması ve güncel dış politika konuları ele alınmıştır.

 

Başbakan Fico, gerek görüşmelerinde, gerekse ortak basın toplantısında, Slovakya’nın Türkiye’nin AB’ye üyeliğini desteklediğini yinelemiştir. Başbakan Fico, Slovak yaklaşımının üç maddeyle özetlenebileceğini, bu bağlamda AB’nin genişleme sürecinin devam etmesi gerektiğini düşündüklerini, AB’nin genişleme yorgunu olduğuna dair savları paylaşmadıklarını ve kriterleri yerine getiren her Avrupalı ülkenin üyelik hakkı olduğunu belirtmiştir.

 

Ziyaret sırasında, iki ülke arasında güncellenen Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması Başbakanlar tarafından imzalanmıştır.

 

Başbakan Fico’nun ziyareti 12 yıllık bir aranın ardından, Slovakya’dan Türkiye’ye Başbakanlar düzeyinde ikinci ziyareti teşkil etmiştir.